مشاهدة النسخة كاملة : السنة التحضيرية مجموعه 3 مساعدتكم
sukinaa
2011- 10- 28, 12:11 PM
السلام
بنات مجموعه 3
بالنسبه لواجب الحاسب النظري ابي حل قارني بين 1 /cach memory ,virtual memory
2/ sd ram ,dd ram ؟؟
وياليت للي فتح معاها موقع الكيمياء تعطيني أسئله الواجب 4 واجبات ضروري ؟؟
واكون شاكره لكم
Manal.
2011- 10- 28, 01:17 PM
سسلآم !
انا بعد آبي حل واجب الححاسب .!
اما موقع الكيمياء الزفت ذا ماطلع لي الا سؤالين ماعرفت وين الباقي :icon9::(269):
Practice 1.
A compound contains C, H, N. Combustion of 35.0mg of the compound produces 33.5mg CO2 and 41.1mg H2O. What is the empirical formula of the compound?
Practice 2.
Caffeine contains 49.48% C, 5.15% H, 28.87% N and 16.49% O by mass and has a molar mass of 194.2 g/mol. Determine the molecular formula.
اما الحل الله و آعلم :biggrin: !!
آذا حليته علميني :mh318::biggrin:
رايقه
2011- 10- 28, 03:14 PM
بنات ترى في رابط في هذا المنتدى منزل واجب الكمياء مع الحل بس الحاسب ما أدري شوفوا ترى كل شيء منسوخ في العروض والكتاب
somayah
2011- 10- 28, 04:54 PM
سلام بنات
بالنسبة لواجب الكيمياء هم بس اثنين اصلا
وو واجب الحاسب موجود في العروض حق المحاضرة
:love080::106:
Bashayer =$
2011- 10- 30, 07:00 PM
طيب نرسل الواجب ع إيميل أ. هيـآ
ولآ ع الموقع لأن الموقع مدري وش بلآة :icon9:
AmoOor
2011- 10- 30, 07:58 PM
ترسلونه ع الموقع تفتحين الفصل حقنا فوق فيه مكتوب Assessment جنب الدروس والطلاب ومدري ايش
واختاري اول خيار Assignment
بتطلع لك صفحه فيها كويز وفيها Assignment 1
اختاري Assignment 1
اختاري (تقريرك)
وحلي فيه وبعدين عشان ترسلينه اختاري اول خيار ع يدك اليسار اللي هو حفظ وارسال
وبسسس..
اميرة الياقوت
2011- 10- 30, 08:43 PM
هذا واجب الكيمياء مع الحل ^^
Assignment
Practice 1.
• A compound contains C, H, N. Combustion of 35.0mg of the compound produces 33.5mg CO2 and 41.1mg H2O. What is the empirical formula of the compound?
We need to figure the masses of the 3 elements in the sample.
Carbon constitutes 12/44 = 0.2727 of CO2 by mass, and Hydrogen constitutes 2/18 = 0.1111 of H2O by mass, so:
33.5 mg * 0.2727 = 9.14 mg of C in the sample
41.1 mg * 0.1111 = 4.57 mg of H in the sample, and
35.0 mg - 9.14 mg - 4.57 mg = 21.29 mg of N in the sample.
Now calculate the number of mmoles of the elements:
9.14 mg ÷ 12 mg/mmol = 0.762 mmol C
4.57 mg ÷ 1 mg/mmol = 4.57 mmol H
21.29 mg ÷ 14 mg/mmol = 1.521 mmol N
Now divide through by the lowest number (0.762)
0.762 mmol C ÷ 0.762 mmol C = 1.0 C
4.57 mmol H ÷ 0.762 mmol C = 6.0 H
1.521 mmol N ÷ 0.762 mmol C = 2.0 N
Therefore the emperical formula is:
CH6N2
Practice 2.
• Caffeine contains 49.48% C, 5.15% H, 28.87% N and 16.49% O by mass and has a molar mass of 194.2 g/mol. Determine the molecular formula.
We will first determine the mass of each element in 1 mole (194.2 g) of caffeine,
Mass of C = 49.48/100 x 194.2 = 96.09 g/mol C
Mass of H = 5.15/100 x 194.2 = 10.0 g/mol H
Mass of N = 28.87/100 x 194.2 = 56.07 g/mol N
Mass of O = 16.49/100 x 194.2 = 32.02 g/mol O
Now we will convert to moles,
No of moles of C = 96.09/12.01 = 8.001 mol C/mol caffeine.
No of moles of H = 10.0/1.008 = 9.92 mol H/ mol caffeine.
No of moles N = 56.07/14.01 = 4.002 mol N / mol caffeine.
No of moles of O = 32.02/16.00 = 2.001 mol O/ mol Caffeine.
\the molecular formula of caffeine can be given as: C8H10N4O2
Bashayer =$
2011- 10- 30, 09:50 PM
أموورِ :love080: + أميرة اليآقوت :love080: << :(204):
تسلمونَ جميلآتيّ :106:
Bashayer =$
2011- 10- 30, 09:54 PM
أميرِة يَ حلوِههّ :icon9:
كلمة (تقريرك) مآهي رآبطَ :icon9:
بمعنى آخرِ اني لو ضغطت عليهآ مآ يفتح شييء :icon9:
مدريَ المشكلةة بس عنديّ أنـآ ولآ وش القصةة :icon9:
عععـآد تخيلو المسن اليوم بَ الذآت معلقَ , كنت نآويةة ع الأقل أرسله لـ أ.هيا :bawling:
Bashayer =$
2011- 10- 30, 11:31 PM
وش السسوآة :bawling:
vBulletin® v3.8.7, Copyright ©2000-2025, Ahmed Alfaifi